2016/01 Na lyžích s obytným autem v Jizerských Horách v Pasekách nad Jizerou

29.1.2016 jsme vyrazili na lyže, i když zprávy o počasí neměly valnou předpověď. V sobotu mělo být teplo a zataženo a v neděli teplo a déšť. Do Pasek nad Jizerou jsme jeli lyžovat poprvé, i když karavanistů v zimním období tam jezdí poměrně dost. Dorazili jsme okolo 23 hod. Večer a na spodním parkovišti bylo vylidněno. V tuto chvíli jsem ještě netušil, že karavanisti parkují na horním parkovišti P4. Po zaparkování jsme nasadili termoizolační fólie na přední skla a téměř záhy jsme ulehli ke spánku. Ráno v 8 hod. nás vzbudili najíždějící lyžaři a jakmile jsem vyšel z karavanu na venkovní wc, tak mi zahlédl hlídač parkoviště a hned mně zinkasoval o

50 Kč a při té příležitosti mi hlídač sdělil, že karavanisti většinou parkují na horním parkovišti. V minulosti bylo parkování zdarma. Na svah jsme vyrazili okolo 10.30 hod. Na kotvě a pomě nebylo moc lidí ani se skoro vůbec nečekalo ve frontě. Ale na sedačce o kus dál byly docela fronty. Vždy se čekalo cca 10 min.

160131 (3) 160131 (4) 160131 (8) 160131 (15) 160131 (17) 160131 (19)Frontu na sedačce oproti vleku s kotvou a pomou si vysvětluji tak, že si lidé potřebují cestou nahoru odpočinou oproti vleku s kotvou. Ten den bylo okolo 7 st. Celsia, takže i sníh povolil a tím byl těžký a mokrý a my lyžovali pouze do 14 hod. Pak jsme si skočili do karavanu na předpřipravený jednoduchý oběd od snídaně. Takže když jsme přišli ke karavanu, tak jsem nejprve zaplil sporák pod hrncem a teprve pak jsme šli očistit a uklidit lyže, převléci se a mezitím byl hotový oběd a zatopeno.

Po obědě jsme ještě vyrazili ven k horní lanovce, kde byla reklamní akce od Authora, Avonu, dealera Škody Auto spolu i s živou kapelou http://www.snadvahou.cz/. Trochu jsme se tam vyblbli. Vyzkoušeli jsme si fatbike (kolo s extrémně tlustými koly) pro jízdu na sněhu, poslechli jsme si a zatancovali na živou muziku i s dětskými písničkami, zúčastnili jsme se vyhlášení tomboly o pronájem nových škodovek, a když už balili, tak mi jsme se vydali k domovu do karavanu. Cestou jsme ještě pořádně otestovali naše speciální boby cestou dolů tak, že jsme na ně nastoupili všichni tři. Jak byl sníh trochu měkčí, tak pod váhou nás tří jsme se trochu zabořili do sněhu, a přestože by boby jely poměrně svižně, tak díky váze a měkkému sněhu jsme se sotva pohybovali. Do karavanu jsme se vrátili až když už se začalo stmívat. Takže jsme si dali večeři, pak odpočinek ve vodorovné poloze a večer jsme nakombinovali s hrami a TV. Okolo 22 hod. ještě začalo pršet, a tak jsme si na zítra naplánovali bazén v Jablonci.

Ráno nás poměrně překvapilo, protože bylo nasněženo cca 5 cm čerstvého sněhu. Teplota také poklesla oproti sobotě na 2 stupně, takže sníh byl čerstvý a pevnější, a vzhledem ke špatné předpovědi počasí bylo i méně lidí. Prostě v neděli byly skvělé lyžařské podmínky.

Opět jsme lyžovali do 14 hod. Pak jsme si rychle uvařili opět předpřipravený oběd a po sbalení věcí jsme se vydali k domovu.

Během lyžování jsme potkali pár zajímavých lidí. První byla studentka z Prahy Podolí, která se akorát letos chystá na maturitu na ekonomické škole Resslova. Již od dětství jezdí do Pasek nad Jizerou, kde se jí i moc líbí. Také ráda tancuje latinu a hip hop. Byla to moc sympatická, příjemná a veselá snouwbordistka. Další spolucestující byla 63 letá důchodkyně ze Strašnic, která ještě brigádničí v galerii obrazů. Další byla mladá mamina z Kobylis, která se akorát nově přestěhovala do Strašnic k Solidaritě do většího bytu, aby každé dítě mělo svůj pokojík. Další spolucestující byl Polský horník s dvěma dětmi, kteří tu byli na jarních prázdninách. S další zajímavou paní jsme se setkali na pauze před bufetem. Byla to Polka ze Štětí na jarních prázdninách ve Sklářské Porebě za hranicemi, kde zrovna nebyl sníh, takže dojížděli za sněhem denně sem do Pasek. Uměla perfektně anglicky, protože pracovala jako finanční manažér v Dánské firmě.

Vzhledem k předpovědi počasí to byl nakonec i tak docela podařený víkend.